NAGYBÁNYA ÉS KÖRNYÉKE
Szerkesztette: Dávid Lajos
Kiadó: Teleki Társaság
Ára: 40 lej (puha kötés), 50 lej (kemény kötés)
A népszerű helytörténeti-turisztikai kiadvány legújabb, bővített kiadása. A kötet az 1990-es évek közművelődési kiadványsorozata, az EMKE Füzetek anyagára támaszkodik, újabb adatokkal, térképekkel, gazdag fehér-fekete és színes képanyaggal egészítve ki az azokban foglaltakat. Ajánljuk mindenkinek, aki szeretné jobban megismerni múltunkat és jelenünket, s hiteles tájékoztatást szeretne kapni a Bányavidék, Kővár- és Lápos-vidéke történelmi, művészeti és művelődési hagyományairól, anyagi és szellemi örökségünkről.
Suba Zoltán: NAGYBÁNYAI FÉNYKÉPTÁR
Felelős szerkesztő: Dávid Lajos
Kiadó: Misztótfalusi Kis Miklós Közművelődési Egyesület
Ára: 65 lej
Suba Zoltán a 20. század egyik legjelentősebb nagybányai fényképésze volt, akit a város első tájfényképészének is tekinthetünk. Egyedülálló fotográfusi pályája során Huszthy Mátyás nagybányai műtermében sajátította el a szakmát, majd Marosvásárhely, Csíkszereda, Budapest műtermeiben tökéletesítette tudását, végigjárva a céhes mesterségekre jellemző fokozatokat: így lett inasból segéd, majd segédből mester. A műteremfotózás szűk keretei közül kilépve egy káprázatosan gazdag életművet hagyott maga után. Ebben, a családtagok és barátok portréi mellett, a különböző eseményeket megörökítő fotográfiák, a szülővárosban és a környéken, illetve utazásai során készített, művészi, esetenként dokumentumértékű táj- és látképek is helyet kaptak. Képeinek túlnyomó része a Nagybányai Fényképtár oldalain jelent meg először nyomtatásban.
A TELEKI CSALÁD ÖRÖKÉBEN
Szerkesztette: Dávid Lajos
Kiadó: Teleki Társaság
Ára: 20 lej
A kiadvány lapjain az egykor Nagybánya környékén is jelentős birtokokkal rendelkező Teleki család tagjai közül három kiváló személyiség – Teleki Blanka, a magyar nőnevelés úttörője, Teleki Sándor, 1848-49-es szabadságharcos, emlékíró, valamint Teleki Pál miniszterelnök és földrajztudós – életét foglaljuk össze, és bemutatjuk a Teleki Magyar Házat, amely a család nagybányai kúriájában szolgálja ma a bányavidéki magyar közösségeket és közművelődést.
TATÁROK, BETYÁROK, BÁNYARÉMEK
Szerkesztette: Magyar Zoltán
Kiadó: Teleki Társaság
Ára: 35 lej
A folklórgyűjtemény több évtizedes munka eredménye, Nagybánya és környéke sajátos monda- és hiedelemvilágába nyújt betekintést. A Bányavidék máig egyike a magyar népi kultúra ismeretlen tájainak. A bemutatott történeti mondák, betyármondák, helynévmagyarázó mondák – így Görbe István veresvízi mondagyűjteménye –, valamint népszokások (mint a Balogh Béla által lejegyzett máramarosszigeti betlehemes), szólások és hiedelmek javarésze e lapokon látott első ízben napvilágot. A kötet a táji folklórkincs sokrétű és igényes bemutatására vállalkozott, a vidék iparos-céhes-bányaipari folklórhagyományainak megismeréséhez járulva hozzá. A kiadványt Magyar Zoltán kiváló bevezető tanulmánya teszi értékesebbé.
SCHÖNHERR GYULA BREVIÁRIUM
Szerkesztette: Bertoti Péter, Dávid Lajos
Kiadó: Teleki Társaság
Ára: 35 lej
Kötetünk Schönherr Gyula történetírónak, Nagybánya egyik legnevesebb szülöttének állít emléket. A Magyar Nemzeti Múzeum, illetve a Heraldikai és Genealógiai Társaság munkatársaként a magyar középkor történetének kutatásában alkotott maradandót. Részt vett a magyar múzeumi és könyvtári hálózat megszervezésében s elévülhetetlen érdemeket szerzett az 1904-ben létrejött nagybányai városi múzeum megalapításában is. Hatalmas anyagot gyűjtött össze a város monográfiájának megírásához, de korai halála megakadályozta, hogy befejezze életművét. Munkásságának elismeréseként a MTA levelező tagjává választotta. A breviárium Schönherr írásaiból készült válogatás, Balogh Béla bevezető tanulmányával.
1848-1849 NAGYBÁNYÁN
Szerkesztette: Balogh Béla
Kiadó: Teleki Társaság
Ára: 35 lej
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc nagybányai eseményeinek okmánytára. A szabadságharc eseményeiről és jelenségeiről Nagybánya vonatkozásában a leggazdagabb történelmi forrásokkal a város levéltára, s ezen belül a tanács jegyzőkönyvei, a kormányszervek utasításai és a szomszédos vidékekről érkező tudósítások levélanyaga vallanak. Jól egészítik ki mindezeket a római katolikus plébánia eseményeit megörökítő Historia Domus korabeli információi, valamint Varga Pál minorita áldozó atya naplója, amelyet 1848 júniusától a forradalom leveréséig vezetett. A kötetet Balogh Béla bevezető tanulmánya teszi teljessé.